Jean-Claude Ellena

Jean-Claude Ellena

Jean-Claude Ellena se narodil v roce 1947 na jihu Francie, v hlavním městě vůní – Grasse, v rodině parfumérů.
Jean-Claude začal svou kariéru ve věku šestnácti let jako pracovník továrny v Grasse, kde také pracoval jeho otec. Zde obdržel své první znalosti o vůních během nočních směn. Poté v roce 1968 vstoupil do nedávno otevřené parfumérské školy Givaudan ve Švýcarsku, kde byl jedním z prvních studentů. Poté, co získal vzdělání, začal míchat látky a esence – chtěl vyhledat svůj vlastní styl. Důležitou událostí pro Jean-Claude, jako pro parfuméra, bylo seznámení s prací Edmonda Rudnitského. Jean-Claude přijal jeho koncept, v jehož rámci jsou všechny skladby psány integrálně, aniž by se rozbily na hlavní, střední a základní noty. Až do roku 1976 bydlel v Ženevě a v roce 1983 se přestěhoval do Paříže, kde pokračoval v práci v Givaudanu, a později i v Roure-Givandan a Haarmaan & Reimer. V roce 1990 se Jean-Clone Ellena stal jedním ze zakladatelů mezinárodního archivu vůní Osmothèque. V roce 2000 založil vlastní parfémovou společnost The Different Company – kde později bude tvrořit vůně i jeho dcera Celine, která si také vybere profesi parfuméra. V roce 2004 dům vysoké módy Hermès jmenoval Jean-Claude Ellena hlavním parfumérem a svěřil mu vytvoření nových vůní. Tato práce je pro parfuméea nejlepší, protože zde není omezena jeho svoboda a může dělat to, co miluje – vysoce kvalitní zajímavé parfémy.
Jean-Claude Ellena říká, že jeho práce byla ovlivněna hlavně lidmi, se kterými se setkal a jejich prací. Jeho vůně vždy připomínají přírodu a sám Jean-Claude je často srovnává s barvami.
Mezi parfuméry je Jean-Claude Ellena znám pro originální přístup k profesionální definici kompozice. „Vždycky mám zápisník. Pokud zachytím zajímavou vůní, zaznamenávám její poznámky. Tyto náčrtky se dokážou obrátit v parfém během několika dnů.“ Jean-Claude Ellena může napsat přesnou recepturu pro vůni, která bude zahrnovat všechny ingredience, vzorce, výpočty objemu, a to bez kontroly v praxi.
Jean-Claude Ellena nepoužívá parfémy osobně . „Dělám to proto, abych se ochránil,“ říká parfumér. „Když vdechnu vůně, které mě obklopují, začnu pracovat a rozložím vůně do jejich složky.“ Proto se snažím vyhnout nežádoucím pachům a soustředit se na ty, které si sám vytvářím. “