Prudence Kilgour: „Stvořit parfém byl můj dětský sen.“

Prudence Kilgour: „Stvořit parfém byl můj dětský sen.“

Poskakující blonďaté lokny, široký úsměv a pronikavé modré oči. To je Prudence Kilgour, zakladatelka luxusní parfémové značky Prudence Paris. Při rozhovoru s ní vás hřeje její dobrota a uchvacuje její charisma. Je smyslná a ženská, stejně jako dvacet sedm jedinečných vůní, které stvořila.

Jak se vám líbí Praha?

Praha je úžasná. Tak romantická, jsme s manželem nadšení. Bylo by skvělé, kdybych tu našla inspiraci pro svou další vůni.

Takže vaše inspirace pochází z cestování?

Převážně ano. Miluji cestování. Například celá řada Capri vznikla na ostrově, kam s manželem jezdíme nejraději na dovolenou. Slavili jsme tam pětadvacetileté výročí svatby. Všech pět vůní je věnováno našim přátelům, blízkým lidem z tohoto ostrova.

Cestujete někdy bez manžela?

Ne, všude jezdím jen se svým mužem. Sama jsem moc stydlivá (směje se). Je velmi příjemné objevovat ta města společně. On je vážně skvělý.

Kam už jste se podívala?

Pocházím z Austrálie, ale žila jsem například v Londýně, v New Yorku, pak různě ve Francii, a dokonce v Hong Kongu. Často jezdíme také do Itálie a do Ruska, kde jsou moje parfémy velmi oblíbené.

Co jste dělala v New Yorku?

Odjela jsem tam jako návrhářka, to je totiž moje stěžejní povolání. Navrhovala jsem hedvábné dámské prádlo.

Teď už se tomu nevěnujete?

Ne ne, teď už na to vůbec nemám čas. 

Jak jste se tedy k výrobě parfémů dostala?

Vlastně jsem o tom snila už jako malá holka. V Austrálii, kde jsem vyrůstala, kvetou krásné květiny. Roste tam také moje oblíbená veselá a slunečná plumérie (jinak také frangipani, obsažená v parfému č. 11, pozn. red.), připomíná mi dětství. Takže když jsem v roce 2003 potkala slavného francouzského floristu Henriho Moulié, začal se mi plnit můj dětský sen.

On vás učil?

Přesně tak. Učil mě vytříbenému čichu a ukázal mi kouzla květinových vůní. Díky němu jsem stvořila z esenciálních olejů květin z Grass svůj první parfém, který jsem přirozeně pojmenovala Prudence.

Kdy spatřil světlo světa?

Bylo to v roce 2009. Rok předem jsem jela do Florencie, abych podala přihlášku na prestižní mezinárodní exhibici La Fraganze. Vzali mě a díky této výstavě si mě všimlo dost odborníků, například Silvio Levi, který mi doporučil, abych svou nabídku ještě rozšířila.

A taky jste tak udělala.

Ano! Nejdřív jsem rozšířila základní řadu Prudence o dalších pět vůní. Jsou založené převážně na citrusech a bobulovém ovoci.

Také jste stvořila Polisson – vůni pro domov.

Miluji zvířata, mám doma několik pejsků. S pomocí veterinářů jsem vytvořila kolínskou, která potlačuje pach domácích zvířat. A vypadá to, že tu vůni mají rádi nejen naši mazlíčci, ale kupují si ji i lidé pro sebe.

Kolik vůní teď kromě Polisson máte?

Dvacet sedm. Čtrnáct v té základní, jsou očíslované od jedničky po čtrnáctku. Potom mám pět vůni Capri a další tři v kolekci Mademoiselles, které jsou určené pro mladé dívky. A ještě pět pánských parfémů. Dala jsem jim mužská jména: Steuart, Augusto, Alexandre, Petr a Alexis.

Unikátní je také balení vašich parfémů, je to velmi neobvyklý papír.

Můj manžel dělá ta balení. Vyrábí se ručně v řemeslném francouzském mlýnu z čisté bavlny podle metody z patnáctého století. Takže ve finále máte flakónek plný květin a navíc krásné balení. Je to velmi unikátní.

Příští rok to bude deset let od doby, kdy započala vaše cesta vůní. Oslavíte to nějakým novým parfémem?

Celou řadou! Na jaře představím na přední výstavě Esxence v Miláně novou řadu Royal právě k desetiletí mé tvorby. Budou to těžší královské vůně.

Pro mnohé kreativce je inspirací hudba. Máte to taky tak?

Jistě. Kromě cestování, samotných květin a životních zážitků je to i hudba.

Co posloucháte nejraději?

Já mám vždycky puštěného Vivaldiho. Nejraději mám Čtvero ročních dob, protože přesně odpovídá světu parfémů. Stejně jako máte například sezóny květin a nálad.

Měl by Vivaldi hrát i v parfumériích, kde se prodávají vaše kousky?

Myslím, že je to pro klienta uklidňující, když vejde do obchodu, kde tiše hraje klasická hudba. Může si tak mnohem spokojeněji vybírat.

A podle čeho by se lidé měli při výběru své vůně řídit?

Důležité je si uvědomit, které složky máte rádi. Já se vždycky svých klientů hodně ptám a tak je zároveň poznávám. Ptám se, jestli mají rádi citrusové, květinové nebo naopak kořenitější vůně. A pak jim jednu nebo dvě vyberu, aby si ji vyzkoušeli na kůži. Aroma se na každém člověku totiž rozloží úplně jinak. Ráda dávám lidem na výběr, v mé kolekci si každý najde to svoje.

Prudence Kilgour

Prudence Kilgour

Nejprve návrhářka luxusního dámského prádla, nyní slavná tvůrkyně unikátních smyslných parfému Prudence Paris. Ve dvaceti pěti letech opustila rodnou Austrálii, žila dlouhou dobu v Londýně a New Yorku, kde navrhovala. V roce 1987 se vdala a od té doby jsou s manželem nerozluční. Prudence následovala svého životního partnera i do Hong Kongu.

Tvořit nezapomenutelné parfémy začala ve Francii teprve před deseti lety. Po prvním úspěchu v roce 2008 se nezastavila. Dnes pravidelně vystavuje mezi špičkovými odborníky na předních výstavách jako La Fraganze ve Florencii a Esxense v Milánu. Účastnila se také výstavy Beyond Beauty v Paříži v roce 2012.

Její vůně se prodávají po celé Itálii, v Rusku, Francii, Švédsku, Rakousku, a dokonce i v Kataru. U nás je najdete exkluzivně v pražské parfumérii Egoist Royal Prague v Husově ulici.