Dnes vás seznámím s další parfumérskou značkou, do které jsem se zamilovala na první „ochutnání“. Čistá, francouzská škola plná elegance a sofistikovanosti s magickou kapkou orientu, okořeněná o živočišný element ženskosti.
Francouzský parfumérský dům Houbigant [Ubigan] slaví 245 let od svého založení. Do světového fondu parfumérie přispěl nespočetným množstvím kompozic, které jsou dodnes inspirací a příkladem pro mnohé parfuméry současnosti.
Pařížský obchod Jeana-Françoise Houbiganta na ulici 19 Fobourg-Saint-Honoré navštěvovaly ty nejkrásnější dívky ve Francii aby zde pořídili pudry, růž a voňavá mýdla. To by vám potvrdil nejen spisovatel Guy de Maupassant, ale také všichni pařížští dandy, kteří u monsieura Houbiganta kupovali kosmetiku nejvyšší kvality. Bohémští milovníci „krásného života“ bohatí hédonisté i členové královské rodiny se rychle stali jeho pravidelnými zákazníky. Mezi ně patřila i manželka Napoleona Bonaparta – Josephine Bogarne, která zde ve velkém nakupovala jeho hydratační krém z růže, rtěnku Ziter a mýdlo Sultan. Dokonce i sám císař si objednával jeho vůně během svých vojenských tažení. Říká se, že francouzská královna Marie Antoinetta milovala vonné extrakty monsieura Houbiganta natolik, že se s nimi nedokázala rozloučit ani na samém sklonku života. V korzetu šatů, v nichž byla popravena na gilotině, byly nalezeny tři malé lahvičky slavných parfémů.
Poté, co se Houbigant rozrostl z malého soukromého obchodu na parfumérský dům, začal sbírat plody svého úspěchu. Od Evropského dvora dostal patent „hlavního parfuméra“. V roce 1890 mu ruský car Alexander III. udělil titul „Perfumer of Imperial Court“ a na počest monarchovy manželky Marie Fedorovny vytvořil Houbigant parfém „Buket císařovny“.
Historie domu je protkána významnými parfémy a ještě významnějšími parfuméry. Držitel Řádu čestné legie Paul Parquet a jeho použití syntetických materiálů bylo v parfumérském průmyslu naprosto revoluční – s ním stvořil asi nejznámější parfémy domu: Fougère Royale, La Parfum Ideal, Couer de Jeannette, Violette Pourpre. V roce 1912 se jeho nástupcem stal Robert Biename a dům upravil své jméno na Bienaimé Houbigant. Do roku 1935 vydal parfémy Quelque Fleurs a Mon Boudoir, které se staly legendami tohoto průmyslu. Následoval ho Marcel Billon, který portfólio Houbigantu obohatil o krásnou orientální vůní Chantilly, vydanou v roce 1941. Mimochodem to byl právě Billon, kdo založil Francouzskou společnost parfumérů a stal se jejím prvním prezidentem. Dnes podniká v Houbigantu Michele Perris se svou rodinou, a od konce minulého století byly klasické vůně Houbigantu pečlivě obnovovány v moderní interpretaci.
Známé vůně stojící za vyzkoušení:
Fougere Royale
Parfém vytvořil v r. 1882 (některé zdroje uvádí 1884) Paul Parquet. “Královské kapradí” (v překladu z fr) připomínalo dříve vůni čerstvého sena a drcené trávy s jemnou hořkostí, a položilo tak základy nové skupiny parfémů „fougere“. Nová verze z roku 2010 je o něco modernější. Hlava voní po bergamotu, heřmánku a levanduli. Střední tóny obsahují jemný hřebíček, pelargónii, skořici, růži a šeřík. V základu ucítíte pačuli, větvičník, ambru, fazole tonka a šalvěj.
Orangers en Fleurs
Jeden z posledních výtvorů Houbigantu ve spolupráci s parfémem Jacquesem Florim. Voní po všech odstínech pomerančovníku, který je považován za symbol plodnosti, nevinnosti a věčné lásky. V dávných dobách si květ pomerančovníku připevňovaly dívky na svatební šaty, zaplétaly do vlasů nebo jej dávaly do svatební kytice. Ačkoli zvyk původně pochází z Číny (v rodné zemi pomerančovníku), byla to anglická královna Viktorie (a jedna z nejznámějších klientek domu Houbigant), která tuto módu v Evropě zavedla.
Vůně kvetoucího pomerančovníku je obohacena o tóny turecké růže a jemného egyptského jasmínu, exotický ylang-ylang, tuberózu a svěží cedr, a jemný, elegantní říz mu dodává pižmo a muškátový oříšek.
Mon Boudoir Houbigant
Do tohoto legendárního parfémů, vytvořeného v r. 1919 byla zamilovaná poslední Rumunská princezna Marie Edinburská – vnučka královny Viktorie a dcera ruské kněžny Marie Alexandrovny.
Nejsilněji jsou v ní zastoupeny otočník, pryskyřice a tahitská vanilka, přičemž tyto tóny velmi hravě doprovází santalové dřevo, zázvor, bergamot a růžový pepř. Odlehčení a svěžest dodává růže, jasmín, pačule, pelargónie, ylang-ylang, iris, heliotrop a fialka. Celý ansámbl uzavírá bohatá myrha, vetiver, ambra a pižmo. Překrásný parfém!
Quelques Fleurs L’Original
Jeden z prvních “multikvětinových” parfémů představený už v roce 1912. Vzorek pro výrobu zůstává tajemstvím, ale ví se, že na jeho výrobu se použilo více jak 15 000 květin a 250 různých přísad! Dokonale vyvážená a sofistikovaná vůně s překrásným a plným aroma karafiátů a jemného pižma, tuberózy a větvičníku, galbanu a civetky, obohacené čerstvost konvalinek a genistei. To vše obalené do melodické vůně ylang-ylang, fialky, tarragonu a svěžího jasmínu.
Iris des Champs
Tato královská květina němá žádnou vůni na povrchu. Její vůně se totiž schovává pod zemí. Proto, aby se z ní získaly esence, je potřeba květ pěstovat po dobu 3 let, následně se po dlouhou dobu suší, a až pak začíná magie parfému. Dominující iris je vyvážen ostřejším pižmem, oslazen jemným ylan-ylang, santalovým dřevem a jemnou vanilkou. Šťavnatou hloubku celému ansámblu dodává růžový pepř, bergamot, hruška a jasmín s kapkou konvalinek. Je to vskutku královský parfém.
Všechny vůně jsou k dispozici v butiku Egoist Royal Parfums na adrese Husova 5, Praha 1 – Staré město.
Článek byl poskytnut Oli Egler
http://oliegler.cz/2020/05/28/seznamte-se-jeho-vysost-houbigant/
Děkujeme!